Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM w celu otrzymywania informacji handlowych i marketingowych.
2. Zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz.1204 z późn. zm.) wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej GAUDIUM.

OCALAŁY Z ZAGŁADY W SŁUŻBIE MESJASZA

Dostępność: mała ilość
Wysyłka w: 14 dni
Cena: 15,00 zł 15.00
ilość szt.

towar niedostępny

Opis

Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner), kapłan narodowości żydowskiej pracujący ponad 40 lat w Izraelu jest autorem książki pt. Ocalały z zagłady w służbie Mesjasza - dedykowanej zmarłemu ks. arcybiskupowi Józefowi Życińskiemu. W swej nowej książce ks. Pawłowski dzieli się bogactwem swojej osoby w formie poetyckiej stosując swoiste dla siebie zaskakujące puenty i humor. Przekazuje w niej duchowe dziedzictwo trzech Jerozolim: Jerozolimy świętej ziemi Izraela, Jerozolimy północy - Lublina oraz Jerozolimy niebiańskiej. Autor zdaje się przechadzać w tych trzech miastach otwierając przed nami ich bramy i zapraszając nas do ich wnętrza. Trafnie ujął to w słowie wstępnym do książki ks. bp Mieczysław Cisło: "Lektura tekstów będzie dla czytelników duchowym przeżyciem i spotkaniem z Kimś, o kim można powiedzieć, że w życiu swoim ocalił to, co najpiękniejsze w człowieczeństwie kształtowanym łaską. Ks. Grzegorz stał się - mówiąc językiem arcybiskupa Życińskiego - obywatelem republiki pięknych dusz". Dobrze oddaje to także okładka książki. Na pierwszej stronie surowa ziemia Pustyni Judzkiej z szumiącymi pod izraelskim niebem palmami, a z tyłu okładki spowita łąkami i lasem ziemia lubelska z pachnącą, rozkwitłą jabłonią pod polskim niebem. Treść poszczególnych wierszy ks. Pawłowskiego łączy w misteryjny sposób niebo izraelskie z polskim niebem ukazując bogactwo i piękno jego osoby, która buduje tęczowy most przyjaźni pomiędzy żydami i chrześcijanami. W niniejszej książce autor nie koncentruje uwagi tylko na sobie i swoich przeżyciach, lecz przywołuje sylwetki postaci, z którymi zetknął się w swoim życiu (matkę Miriam i swą duchową matkę - siostrę Klarę - benedyktynkę z Puław; ojca Mendla, siostry - Szajndlę i Surę, brata - Chaima; swych przyjaciół z Polski - m.in. ks. Abp Józefa Życińskiego, ks. Abp Bolesława Pylaka, ks. Tadeusza Flisa, ks. Ryszardę Gołdę; swoich przyjaciół z Izraela - m.in. - o. Daniela Rufeisena, ks. Alfreda Delmee, o. Dawida Neuhausa, Yohanana Elihaia, ks. Romualda Waszkinela, siostrę Paulę, siostry św. Józefa z Jafy oraz swego wychowanka - ks. Jacka Stefańskiego). Ksiądz Grzegorz opowiada wierszem historie ich życia ukazując, że każda z osób zapisuje karty niepowtarzalnej i oryginalnej Księgi, której na imię - życie. Na końcu książki znajdują się fotografie, które przybliżają postać ks. Grzegorza i opisywanych osób. Wyrażamy nadzieję, że niniejsza publikacja jest początkiem dalszych książek autorstwa ks. Infułata Grzegorza Pawłowskiego.

Ks. prof. Mirosław S. Wróbel, Instytut Nauk Biblijnych KUL

***

Grzegorz Pawłowski urodził się 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu jako Jakub Hersz Griner w pobożnej rodzinie żydowskiej. W trakcie wojny część Żydów, w tym całą rodzinę Grinerów, wysiedlono do Izbicy. Tam małemu Jakubowi udało się uciec na aryjską stronę. Ukrywał się przed nazistami dzięki pomocy polskich rodzin. Otrzymał również fałszywą metrykę chrztu, która - jak wspomina - wiele razy uratowała mu życie. Po wojnie trafił do sierocińca prowadzonego w Tomaszowie Lubelskim, tam również został ochrzczony. Sam powiedział księdzu, który przygotowywał go do Pierwszej Komunii Świętej, że nie ma chrztu - nikt nie domyślał się, że jest ocalonym dzieckiem żydowskim. Odkrył swoje powołanie i został kapłanem archidiecezji lubelskiej. Od 1970 roku pracuje w Izraelu jako duszpasterz wspólnot hebrajskojęzycznych i Polonii. Rada Miasta Lublina uchwałą z dnia 22 marca 2018 nadała Księdzu Infułatowi Grzegorzowi Pawłowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lublina.

***

 

Dane techniczne

format: 128 x 205
oprawa: MIĘKKA
strony: 156
rok wydania: 2012
ISBN: 9788375481051

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl