Wydawnictwo „Gaudium” oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Lublinie
zapraszaja na debatę promującą książkę
Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową,
która odbędzie się 2 lipca o godz. 17.00
w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1)
Prelegenci:
Mariola Błasińska (autorka książki)
Marcin Krzysztofik (dyrektor oddziału IPN w Lublinie)
ks. dr Marek Szymański (dyrektor Wydawnictwa „Gaudium”)
dr hab. Jacek Wołoszyn (IPN/KUL)
Prezentowana książka autorstwa Marioli Błasińskiej ukazuje się dokładnie w siedemdziesiątą rocznicę wydarzeń związanych z tak zwanym cudem lubelskim, kiedy to na kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze pojawiły się łzy.
Tytułowe zagadnienie omówione jest w kontekstach historycznym i religijnym – było to bowiem wydarzenie, które wpisało się w dzieje regionu i całego kraju i stało się źródłem wielu głębokich przeżyć duchowych opisanych przez świadków. Analizę Autorka oparła na dostępnych źródłach archiwalnych (dokumentach, wspomnieniach, relacjach, publikacjach), dotąd niepublikowanych. Książkę ubogaca cenny materiał fotograficzny, na który składają się zdjęcia historyczne oraz współczesne, a także skany dokumentów państwowych i kościelnych.
Obraz znajdujący się w Archikatedrze lubelskiej jest otoczony stałą czcią wiernych. W dniach od soboty 29 czerwca do środy 3 lipca odbędą się w Sanktuarium NMP Płączącej w archikatedrze Dni Maryjnych „Łzy Matki – znak nadziei”. Szczegółowy program można znaleźć tutaj. Zapraszamy do uczestnictwa!
Wydanie publikacji jest współfinansowane ze środków Miasta Lublin.
Publikację objął honorowym patronatem abp. Stanisław Budzik Metropolita Lubelski i Pan Krzysztof Żuk Prezydenta Miasta Lublin.